Workstation PC Toplama

Workstation PC Toplama 1

Workstation PC yani iş istasyonu bilgisayar, gelişmiş donanıma sahip bilgisayar sistemidir. Bu bilgisayarları genellikle profesyonel olarak bazı işlerle uğraşan insanlar kullanır ve yüksek performans gerektiren programların kullanılabilmesini sağlar. Kişisel bilgisayarlardan farklı olarak iş istasyonu bilgisayarların fiyatları oldukça yüksektir. Bu nedenle insanlar bu bilgisayar sistemine sahip olmak için workstation PC toplama yoluna gitmek isteyebilirler.

Öncelikle bu bilgisayar sistemlerini toplamak isteyen kişilerin dikkatli olması gerekir çünkü parçaların birbirleriyle olan uyumları önemlidir. Eğer birbirine uygun parçalar bulunamazsa workstation PC toplama işlemi kötü sonuçlar doğurur. Bu sonuçlar fiziksel zarar da verebilir, parasal açıdan zarar da verebilir.

Workstation Bilgisayarlar Nasıl Toplanabilir?

İnsanlar her ne kadar bu sistemleri toplamanın daha az maliyetli olacağını düşünseler de Türkiye içerisinde bu donanım parçalarını bulmanın zor olduğunu bilmeleri gerekir. Workstation PC toplama amacıyla bu bilgisayar sistemleri için gerekli donanım parçaları için arayışa girenler, bu parçaları yurt dışından satın almalılardır.

Normal bilgisayarlardan farklı olarak workstation bilgisayarları toplamak daha zordur çünkü bu bilgisayarlardaki sistemleri güçlendirmek için, üretici firmalar ekstra bir yazılım yazarlar. Bu yazılımlarla da workstation bilgisayarların donanımları daha yüksek kapasitelere ulaşabilir. Grafiklerinden soğutma sistemine kadar her sistemin uzman elinden geçmesi gerekir.

Bir workstation bilgisayarı workstation yapan bu ek yazılımlardır. Bu nedenle aslında workstation PC toplama işlemi aşırı zordur ve genellikle orta bütçelerle mümkün değildir. Bu bilgisayarları toplamak yerine uzmanlar tarafından üretilen ve çeşitli büyük teknoloji firmalarının güvencesi altında, hazır workstation bilgisayarları almak daha mantıklıdır.

Hazır Workstation PC Fiyatları Ne Kadardır?

Workstation PC 128gb ram fiyatlarına bakıldığında bu sistemler 1500 dolardan başlayıp 15 bin dolar ve daha fazlasına kadar çıkabiliyor. Workstation PC 64gb ram fiyatlarına bakıldığında ise 800 dolardan başlayıp ortalama olarak 4 bin dolar olmak üzere, 10 bin doların üzerine bile çıkabiliyor.

Bu nedenle aslında bu bilgisayarları toplamak yerine hazır olanını satın almak gerekir. Toplanmaya çalıştığında maliyetler yükselir; ekstra uzmanlık gerektiğinden bu maliyetleri yükselten faktör de budur. Ayrıca bu bilgisayarları hazır olarak almak, birçok uzmanın kontrol etmesi sonucu bu bilgisayarlar üretildiği için daha güvenlidir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı