Xeon vs i7/i5 – Fark nedir? Yorum Yap

Xeon vs i7/i5 – Fark nedir?

 

Intel Core i9/i7/i5 Artıları

Hız Aşırtma – Kilitlenmemiş i5, i7 ve i9 işlemciler hız aşırtmak üzere tasarlanmıştır, yani doğru voltaj ve BIOS ayarlarını varsayarak hak ettiklerinden daha yüksek saat hızlarında çalışabilirler . Bu, Xeon’ların sahip olmadığı bir özellik olan serbest güç ve daha fazla değere eşittir.

Dolar başına GHz – Parasına göre saf Gigahertz hızı için, LGA2011 (X299) ve 1151 (Z390) i7’ler her seferinde zirveye çıkarak onları tek dişli uygulamalar için en iyi değer haline getirir. Örneğin, 3.6/4.9GHz hızında çalışan 8 çekirdekli bir i7-9700k, yaklaşık 300$’a satılıyor. Bu saat hızında çalışan karşılaştırılabilir dört çekirdekli Xeon, yaklaşık 50-100 $ daha pahalıya mal olacak.

Yerleşik grafikler – Yeni F skus’un yanı sıra Core i7 ve i5 işlemcilerin tümü yerleşik grafiklerle birlikte gelir; bu, video görüntüleme için ayrı bir video kartı gerekmediği anlamına gelirken, Xeon işlemci tabanlı PC’ler ayrı video olmadan yapılandırılamaz. En sıradan oyun veya video çalışmalarının ötesinde her şey için ayrı bir kart önermemize rağmen, yerleşik grafikler birçok ev ofis kullanımı için uygundur.

Xeon Artıları

L3 önbellek – CPU önbellekleri, işlemcinin belirli uygulamaları hızlandırmak için yakınında tuttuğu küçük bellek yığınları gibidir. Çoğu Xeon işlemci, modele bağlı olarak 15-30 MB L3 önbelleğe sahiptir ve bu, her yeni i7 mimarisinde bu boşluk kapanıyor gibi görünse de, i7 muadillerinin iki katına yakındır. Bu ekstra önbellek, Xeon’ların yüksek talepli iş istasyonu uygulamalarında i7’den çok daha hızlı olmasının bir nedenidir.

ECC RAM Desteği – Hata Denetimi ve Düzeltme (ECC) RAM, en yaygın veri bozulmalarını oluşmadan önce algılar ve düzeltir, birçok sistem çökmesinin nedenini ortadan kaldırır ve daha istikrarlı bir genel performansa dönüştürür. Yalnızca Xeon işlemciler ECC RAM’i destekler.

Daha fazla çekirdek, çoklu CPU seçeneği – Uygulamalarınız mümkün olduğu kadar çok CPU çekirdeği gerektiriyorsa, ihtiyacınız olan şey Xeon’dur. Yeni Xeon Ölçeklenebilir işlemciler maksimum 24 çekirdekte (Hyperthreading’den sonra 48), i9-9980XE’de bile 18 çekirdek bulunur. Çoklu CPU yapılandırmaları da HD360MAX iş istasyonumuzda olduğu gibi yalnızca Xeon ile mümkündür .

Uzun Ömür (ağır yük altında) – Xeon işlemciler, günden güne daha ağır, daha yoğun yüklerin üstesinden gelebilecek niteliktedir. Ciddi iş istasyonu kullanıcıları için bu, i7 muadillerine göre daha uzun ömür anlamına gelebilir.

Daha düşük bir fiyat noktasında Hyperthreading – Xeon işlemcilerin avantajlarının çoğu, kullanıcılara daha yüksek bir fiyat aralığında gelir, ancak bu değil. Tüm Xeon’lar, sanal çekirdekler oluşturarak CPU çekirdeklerini iki katına çıkaran bir süreç olan Hyperthreading ile birlikte geldiğinden ve i5 işlemcilerde bulunmadığından, bu fiyat aralığında alışveriş yapan birçok kullanıcı, özel uygulamalarının bunları desteklediğini varsayarsak, Xeon’ları daha iyi bir değer olarak görebilir. sanal çekirdekler. 9. Nesil Core işlemciler bu özelliği yalnızca i9 ile sınırlandırmıştır.

Peki sizin için en iyisi hangisi? Bu cevap, yeni bilgisayarınızı ne için kullanacağınıza ve kendinizi en rahat hissettiğiniz fiyat noktasına bağlıdır. Eğer oyun veya ev ve ofis görevleri GHz hız bol çekirdeklerinin numaraları veya değer kritik bir bütçe iş istasyonu uygulamaları daha önemli olduğu size daha uygun, i7 en ve içinde i5 en Raptor Z55 , örneğin tercih edilmelidir. ECC RAM, daha fazla önbellek ve olası çift CPU’ların avantajlarının avantajlı olduğu CAD tasarımı, 4K video ve 3D işleme gibi orta ila üst düzey iş istasyonu bilgisayar kullanımıyla ilgileniyorsanız , ProMagix HD360’ta bulunan Xeon’u yürekten öneririz. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı