Yeni Bilgisayar Alırken Kaçınılması Gereken Hatalar Yorum Yap

Yeni Bilgisayar Alırken Kaçınılması Gereken Hatalar

Oyun bilgisayarları inanılmaz derecede pahalı olabileceğinden gerçekçi beklentilere sahip olmak da akıllıcadır. Aşağıda, yeni bir bilgisayar veya iş istasyonu bilgisayarı satın alırken yapmaktan kaçınmanız gereken birkaç hata bulunmaktadır.

1 numaralı hata. İhtiyaçlarınıza göre satın almamak.

Bazı müşteriler, en son özelliklerin tümüne sahip oldukları için üst düzey oyun bilgisayarları satın alırlar. Ancak bu dokunmatik ekranı kullanmayacaksanız veya temel oyun deneyiminiz için bir ton RAM’e ihtiyacınız yoksa, fazla satın almak için hiçbir neden yoktur.

Aslında, bilgisayar satın alma sürecine körü körüne girerseniz, tüm bütçenizi gerçekten ihtiyacınız olan şeyler yerine en son özelliklere harcamanız gerekebilir. En başından, ihtiyacınız olan şeylerin ve sizin için önemli olan özelliklerin bir listesini yapın ve bunu satın aldığınız bilgisayar için bir kılavuz olarak kullanın.

Hata #2. Sadece bir sayıya odaklanmak.

Bilgisayarlarla konuşurken birçok numara ortalığa saçılır. Yalnızca bir sayıya odaklanırsanız, diğer önemli olanları görmezden gelebilirsiniz. Örneğin, alışveriş yapanların çoğu bir i5 yerine Intel Core i7 yongası almakla ilgileniyor, ancak bu o kadar basit değil. Her şey, diğer ayrıntıların yanı sıra çekirdek ve iş parçacığı sayısına bağlıdır.

İhtiyaçlarınızı tanımlayın ve belirli bileşenlerin diğerlerine kıyasla nasıl performans gösterdiğini karşılaştırın. Farklı işlemcilerin göreli hızlarını karşılaştıran PassMark’ın bu kullanışlı kılavuzuna göz atın . Bu size işlemcilerin birbirine karşı nasıl biriktiği konusunda daha iyi bir fikir verecektir.

Hata #3. En ucuz olanı satın almak.

Bir bilgisayar için yüzlerce veya binlerce dolar harcamak zordur, bu nedenle bazı insanlar en ucuz olanı satın alır. Şimdi, bilgisayarınızı pek kullanmıyorsanız veya yalnızca çok temel görevler için ihtiyacınız varsa, muhtemelen ucuz bir şeyle kurtulabilirsiniz. Ancak sıkı bir oyuncuysanız veya bilgisayara dayalı bir işiniz varsa, ucuz bir şeyle mutlu olmazsınız.

Maaş çekinizin tamamını yeni bir sisteme harcamanız gerekmese de, zamanınızın ve hayal kırıklığınızın ne kadar değerli olduğunu düşünmeniz gerekir. Ön uçta daha fazla harcama yapmak, yolda daha az baş ağrısıyla daha uzun ömürlü bir sistem elde edeceğiniz anlamına gelir .

Hata #4. Yazılım programlarında eksiklik.

Yeni bir oyun bilgisayarı satın aldığınızda, maliyetin bir kısmı sistemdeki yazılıma gider. Satın alma işleminize neyin dahil olup neyin olmadığının farkında olun. Yazılımın çoğu yalnızca deneme amaçlıdır, bu nedenle süresi dolduğunda tam program için ödeme yapmanız gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı